BLOG

İÇ MEKANDA AHŞAP
İç Mimari / 30.06.2020

Ahşap yüzyıllardır kullanılan bir inşaat ve tasarım malzemesidir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte birçok yeni malzemenin üretilmesi ve inşaat sektörüne girmesine rağmen hala cazibesini korumaktadır.

Neden?

-Ahşap iyi bir izolatördür. Yani ısı yalıtım değeri ve yangın dayanım değeri iyidir.

-Ses yutma özelliği iyidir ve akustik için tercih edilir.

- Hafif olmasına rağmen mukavemeti yüksek bir malzemedir.

-her ahşabın kendine has rengi , kokusu ve deseni vardır. İç mekan tasarımlarında ve mobilyalarda çok sık tercih edilir

İç mekanda birçok kullanım yönü vardır. Konstrüksiyon anlamında kolon ve kirişlerde tercih edilir. Pencere ve çatı kaplaması olarak özellikle köknar ağacı kullanılır. Meşe ağacı kolay boyanan ve verniklenen ağaç olduğu için mobilya ve iç mekan kaplamalarında çok tercih edilir. Yine özellikle oymalı mobilyalarda tercih edilen bir diğer ağaç ardıç ağacıdır. Mekanda koyu renk istenildiğinde başvurulan ağaç cevizdir. Hem modern hem klasik tarza uyum sağlayan değerli bir ağaçtır ceviz.Kızıl renk istenirse mekanda genellikle kiraz ve kayın ağacı tercih edilir. Zengin damar görüntüsü ve dayanıklılığından dolayı genellikle kaplama malzemesi olarak zeytin kullanılır. Hava şartlarından kolay etkilenmeyen maun özellikler yat tasarımlarında tercih edilir. Esnek ve fiziksel etkilere dayanıklı olmasından dolayı tercih edilen değerli bir ağaç olan tik ağacı sıklıkla bahçe mobilyalarında kullanılmaktadır.

Mobilya, tavan, döşeme, duvar, merdiven, pencere olarak karşımıza çıkan ahşap estetik ve işlevsellik anlamında mekanlara değer katmaktadır. Yüzyıllardır oymacılık gibi zanaatlar ile ustaların elinden ve tasarımcıların zihninden ahşap daha da değerli olmaktadır.

Tasarımlarımızla hayatınıza değer katabilmek amacıyla…

İç Mimar Nilüfer Çakan