BLOG

COUNTRY MUTFAK VE TEZGAH DEKORASYONU
İç Mimari / 06.05.2021

 

Evimizde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biridir mutfaklarımız. İçerisinde mutlu olduğumuz mekanlar hem bize hem de çevremizdeki herkese iyi gelir. Mutlu olunan bir mutfakta daha iyi yemekler ve daha iyi sunumlar ortaya çıkarabiliriz.

Mutfağımızın doğru işlevsellik kriterlerinde ve doğru ışık ayarlarında olduğundan emin olduktan sonra estetik dokunuşlara geçebiliriz. Counrty tarzda bulunması gereken kriterlerden bahsedelim biraz.

Beyaz ya da açık renk çerçeveli ahşap kapaklı mutfak dolapları , çok az üst dolap ,dolap yerine masif raflar ve yine masiften tezgahlar ana kriterlerimiz olmalı.Tezgah alın bölümünde 5-10 v.b. ebatlarda şaşırtmalı seramik kaplama ya da tuğla kaplama tercih edilebilir.Seramik derin evyeler ve bakır yüksek bataryalar country mutfak kombinlerinin vazgeçilmezleri arasında sayılabilir. Kullanacağımız Masif ahşap mutfak masası ve thonet sandalyeler ile tasarımı güçlendirilmiş oluruz.

Mutfak dolaplarında bakır renkte ya da antik kulplar kullanarak tazrı destekleyebiliriz.Tezgah alın bölümüne asılabileceğimiz metal askılıklar ile hem işlevsel hem de estetiksel öğeler kazandırmış oluruz.

Tezgah üzerine masif ahşap kase içerisinde ceviz , limon v.b. meyve sunumları yapabilir. Seramik ayaklı bir sunumluk içerisinde sakladığınıuz bir kek ya da pasta yanında bakır bir vazoda bahçeden yeni toplanmış reyhanlarınızın kokusu  eşliğinde beş çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.

Tezgah üzeri raflarda seramik bir saksıdan canlı bir çiçek , birkaç yemek kitabı , seramik kaseler ve bardaklar sergileyebilirsiniz.

Yine tezgah üzerine masif ahşap birkaç farklı boyda kesme tahtası bulundurabilir ve hasır sepetten çıkardığınız ekmeğinizi üzerinde kesebilirsiniz.

Davlumbaz kenarlarına asılan birkaç bakır tava ile pratik ve estetik , tarzsal hareketlilik oluşturabilirsiniz.

Ahşap jaluzi perde kullanarak , hem ahşap karakterini bozmamış hem de jaluzinin pratikliği ve ışığı kesmeyen alternatifi ile mekan ışık dengesini bozmamış olursunuz.

 

Tasarımlarımızla hayatınıza değer katabilmek amacıyla…

İç Mimar Nilüfer Çakan