BLOG

ÇOCUK ODASI TASARIM KRİTERLERİ
İç Mimari / 15.04.2021

Her mekan tasarımın amacı insanı fiziksel ve psikolojik olarak rahat ettirmektir. Çünkü insanın bulunduğu mekandaki konforu hayat kalitesini, iş kalitesini de doğru orantılı olarak etkilemektedir. Hele ki tasarladığımız mekanlar çocukların bulunduğu alanlar ise tasarım kriterleri daha önem teşkil etmektedir. Peki nelerdir bu kriterler ?

Çocuk odalarının içinde birçok farklı işlev vardır ;Yatma , ders çalışma ,oyun oynama ,kitap okuma köşeleri gibi… Öncelikle bu alanların belirlenmesi ve ona göre konumlandırma yapılması önemlidir. Ders çalışma alanı ışık alan bölümde olmalı, oyun alanı ve ders çalışma alanı birbirine yakın olmamalıdır. Mutlaka depolama alanı olmalıdır.Seçilen mobilyalarda güvenlik önemlidir. Çok keskin hatlı mobilya tercih edilmemeli ,devrilme riski bulunan mobilyalar duvara sabitlenmeli ,çekmeceler yavaş kapanabilen olmalı ,sağlığa zararı olmayan kaplamalar ve boyalar kullanılmış olmalıdır. Aynı zamanda fiziksel özelliklerini destekleyecek yataklardan tercih edilmeli ve masa sandalye onun ölçülerine uygun olanlardan tercih edilmelidir. Mekan doğal ışıktan en fazla yararlanılacak şekilde yerleştirilmelidir. Çalışma alanı pencereye en yakın , yatak alanı da en uzak köşelerde olmalıdır.

Fiziksel konforumuzu bu kriterlerle sağlarken psikolojik konforumuz içinde önemli birkaç noktamız vardır. Renk seçimi için kırmızı gibi enerjik renkler değil de mavi,yeşil ,nötr ve pastel tonlar tercih edilebilir. Çocuğunuzun tercih ettiği renkler ise değiştirilebilir objelerde olması daha doğrudur. Aynı zamanda mekanda beğeni ve ilgi alanlarına göre öğeler ve objeler yerleştirmemiz hem onun mekanı sahiplenmesine hem de ilgi alanlarının desteklenmesine yardımcı olacaktır. Hem de çocuğumuza söz hakkı vererek çocuklar için barınma alanı değil de sığınma alanları oluşturmuş oluruz. Çocuklarımızın büyümesine orantılı olarak zevkleri ve fiziksel ihtiyaçları çok değişkenlik göstereceği için mümkün olduğunca esnek mobilyalar tercih edilmelidir.

Tasarımlarımızla hayatınıza değer katabilmek amacıyla…

İç Mimar Nilüfer Çakan