BLOG

BOHEM RÜZGARI
İç Mimari / 11.06.2020

 

Bir mekanda bulunan her mobilyanın ,her aksesuarın , her malzemenin yani her öğenin tasarımsal kriterlerde bir stili vardır ya da bir stil oluşturmak için bir araya getirilmiştir. Bir mekanda aynı stil öğelerin kullanılacağı gibi farklı stiller bir araya getirilerek eklektik bir tarz da oluşturulabilir. Bunu belirleyen tamamen tercihlerdir.

Son zamanlarda iç mekanlarda bohem rüzgarları esmekte. Bu esintiyi oluşturan öğeler ise floral desenler , gerçek bitkiler, etnik dokunuşlar ve canlı renkler .

Bir oda hayal edelim şimdi. Tam karşımızdaki duvar , açık pembe çiçeklerden ve yapraklardan oluşan bir duvar kağıdı ile kaplı. Sol duvarımızda yere kadar uzanan meşe renkli ahşap pencerelerimiz var. Pencerelerden bembeyaz yere kadar uzayan perdeler rüzgarla dans etmekte. Karşı duvarın önünde bej renkli kumaş kaplı rahat bir kanepe. Üzerinde turuncu , mercan , fıstık yeşili ve koyu yeşil renklerde yastıklar var. Yerde ağırlıklı olarak mercan ,krem ve yeşil renklerin kullanıldığı etnik desen dokuma bir kilim. Koltuğun köşesinde tavandan aşağı sallanan bir makrome salıncak.  Sağ duvarda dal parçalarıyla oluşturulmuş bir aksesuar var. Bambudan oluşturulmuş bir orta sehpanın üzerine sarkan makro boy hasır aydınlatma mekanın odak noktasını oluşturmakta. Koltuğun sol köşesinde pencere önünde hasır saksı içinde tavana kadar uzamış olan kaktüs salonun müdürü konumunda.

Bu yazıyı okuyan herkes genel olarak aynı stilde ama her hayal gücüne göre farklı bir salon örneği oluşturdu. Böylece aynı ama farklı mekanlar oluştu. Tasarımcının amacı sizin hayal gücünüzdekini anlayıp sizin hayal gücünüzden fazlasını yapmaktır.

Tasarımlarımızla hayatınıza değer katabilmek amacıyla…

İç mimar Nilüfer Çakan / Aksis Mimarlık